Učíme sa surfovať s veľrybami

 

Pri všetkých mojích cestách po svete som bol vždy presvedčený, že surfovanie je fantastickou zábavou v teplých vodách všetkých morí a oceánov. Fantastický zážitok nám ponúka tento vodný šport, ktorý je dostupný všade na svete. Vezieme sa na veľkej vlne a potom znova a znova si vychutnávame ďalšiu vlnu. Najlepšie podmienky som videl v Austrálii, Francúzsku ale taktiež na Samoe alebo v Amerike.

 

 

Tento rok som zažil naozaj niečo výnimočné. Vybral som sa na cestu po Aljaške s priateľmi. Jednou zo zástavok bol Kodiak ostrov, na ktorý sa dostanete pravidelnou leteckou linkou s Air Alaska alebo loďou. Pre rozšírenie vedomostí ohľadom tohto krásneho a tichého ostrova musíte vedieť, že na Kodiaku bijú hodiny inak. Harmonický život miestnych obyvateľov je priam inšpiráciou. Fantastické kaviarničky s domácimi burgerami na raňajky vám dajú energiu. Mesto Kodiak má zopár obyvateľov, ostrov je obrovský a za mesto sa dostanete maximálne do vzdialenosti 160 km. Môžete si prenajať iba malé lietadlo alebo terénne auto. Nezabudnite si ale skontrolovať auto pri požičaní, pretože môže smrdieť od rýb.

 

 

Cesty cez ostrov sú spevnené ale aj nespevnené s krásnymi výhľadmi. Upútavka bude smerovať na Pasagshak. Je to  miesto, kde sa ľudia na Kodiaku učia surfovať s veľrybami. Milujú toto miesto, nakoľko inde by si vraj nevedeli predstaviť surfovanie. Voda má 2 stupne, vonku je 8 stupňov a také nadšenie zo surfovania som ešte nevidel. Neoprén s hrúbkou minimálne 0,6mm vám robí dobrý izolant vo vode a taktiež na súši. Veľryby priplávajú tak blízko k pobrežiu, že je až neuveriteľné, ako surferi surfujú medzi veľrybami. Vždy hovoria, že sa naučili surfovať s veľrybami. Je to absolútne famózne miesto na Zemi.

 

Po dobrom surfovaní si opečieme párky, dáme si vodku a pivo, a môže sa ísť domov. S kľudom, pretože ostrov Kodiak je miesto, kde nestretnene policajtov a zámočník by asi skrachoval, keďže sa domy nezamykajú. A taktiež máme čas, pretože tu sa v lete stmieva až okolo jednej hodiny v noci.

 

Vrelo odporučam tento famózny ostrov plný krásnej prírody a sviežeho oceánskeho vzduchu. Bol to refresh ako sa patrí.

 

 

Marek Bachratý

27.8.2013